12 sierpnia 2023

Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023

W poniedziałek wróciła do Polski młodzież, która wraz z księdzem Łukaszem, brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii. Oto krótkie podsumowanie wyjazdu:

pierwszy tydzień spędziliśmy w diecezji Viana do Castelo. Przez ten czas mieszkaliśmy u rodzin w parafii Vila Nova de Anha. Uczestniczyliśmy w lokalnych wydarzeniach, procesjach i festynach; próbowaliśmy tradycyjnych potraw, integrowaliśmy się z grupą młodzieży z portugalskiej parafii. Dowiedzieliśmy się wiele o Portugalii, wymienialiśmy się też informacjami o Polsce - ostatniego dnia przygotowaliśmy nawet, dla naszych gospodarzy, tradycyjny polski obiad. Pożegnanie nie było łatwe i w oku niejednej osoby pojawiły się łzy - wiedzieliśmy jednak, że musimy ruszać dalej, do Lizbony.
Przez tydzień zwiedzaliśmy miasto, uczestniczyliśmy w katechezach, Mszach, koncertach i spotkaniach (m.in. z ks. Kardynałem Grzegorzem Rysiem). Wybraliśmy się także do Fatimy. W Parku Edwarda VII przeżywaliśmy drogę krzyżową z Ojcem Świętym, uczestniczyliśmy w czuwaniu i Mszy Świętej w Campo da Graça.

Światowe Dni Młodzieży niewątpliwie jeszcze bardziej zjednoczyły naszą grupę młodzieżową. Z Portugalii wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, z wieloma nowymi, pięknymi wspomnieniami i znajomościami.
Nie sposób podziękować wszystkim, dzięki którym ten wyjazd mógł się odbyć. Naszym głównym sponsorem była Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ale także wielu z Was. Dziękujemy za Wasze wsparcie, za każdą ofiarę, którą złożyliście. Dziękujemy księdzu Łukaszowi za to, że odważył się z nami jechać i czuwał nad wszystkimi kwestiami organizacyjnymi. Podziękowania należą się też dla Dayenu - design for God i Hope Christian Streetwear za projekt i wykonanie naszych koszulek.

Pozdrawiamy nasze rodziny i przyjaciół z Vila Nova de Anha. Tęsknimy za Wami! Do zobaczenia w Seulu!
Greetings to our families and friends from Vila Nova de Anha. We miss you guys! See you in Seoul!